За девет месеци ове године, преко информационог система Централне евиденције обједињених процедура (ЦЕОП) поднето је 103.989 захтева за изградњу, доградњу и реконструкцију објеката, за 21,4% више у односу на исти период прошле године и за 26,3% више у поређењу са истим периодом 2019. године.

Број издатих грађевинских дозвола је порастао за 24,2%, у односу на 2020. годину, а за 31% у односу на 2019. годину. Повећан је и број издатих решења о одобрењу извођења радова на адаптацији, реконструкцији или доградњи постојећих објеката и то за чак 31,9% у односу на претходну годину.

Агенција за привредне регистре је недавно пустила у рад нову верзију информационог система, чиме је окончан Пројекат унапређења и развоја софтверске апликације Централне евиденције обједињених процедура за издавање грађевинских дозвола.

Ова нова и унапређена верзија апликативног система ЦЕОП обезбедила је, пре свега, већи ниво стабилности софтверске платформе и велики број нових функционалности за све своје кориснике: подносиоце захтева за издавање еДозвола, инвеститоре, надлежне органе који издају акта и институције са јавним овлашћењима која учествују у обједињеној процедури издавања еДозвола.

Као једна од новина која је знатно унапредила и убрзала поступак издавања еДозвола, у сарадњи са Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу, омогућено је  електронско плаћање такси и накнада за спровођење поступка обједињене процедуре, преко система еУправе.

Интеграцијом са Адресним регистром и Катастром непокретности, Републичког геодетског завода, омогућено је аутоматско преузимање адресних података, као и валидација бројева катастарских парцела. Осим наведеног, омогућено је аутоматско преузимање података о правним лицима регистрованим у Агенцији за привредне регистре, чиме је скраћено време потребно за унос података и обезбеђена њихова тачност.

За потребе Републичког завода за статистику Србије, проширен је обим доступних податка о изведеним грађевинским радовима и издатим дозволама и тиме постигнуто боље праћење  области грађевинарства и сагледавање структуре инвестиционих улагања, а израдом веб сервиса за размену података, преко Сервисне магистрале органа (СМО), омогућен је лакши приступ свим подацима и документима из апликативног система ЦЕОП институцијама којима су ови подаци потребни за обављање послова из њихове надлежности.

Са пуштањем у рад унапређене верзије овог система, заинтересованим грађанима је олакшана доступност јавно објављених података о поступцима који се спроводе по захтевима за изградњу, доградњу и реконструкцију објеката и одлукама донетим у тим поступцима. Ови јавни подаци доступни су путем претраживача на интернет страници АПР, укључујући и статистичке податке о донетим одлукама.

19. октобар 2021. СТО НАЈ...привредних друштава у 2020. години 10. новембар 2021. За државни празник, АПР неће радити