На интернет страници Државног секретаријата САД (енгл. U.S. Department of State), на којој се објављују годишњи извештаји о инвестиционој клими у више од 170 држава, објављен је и овогодишњи Извештај о инвестиционој клими за Србију (енгл. 2020 Investment Climate Statements: Serbia).
Ове извештаје припремају економски службеници у америчким амбасадама и дипломатским мисијама широм света, са циљем пружања помоћи америчким компанијама у доношењу пословних одлука утемељених на детаљној анализи различитих услова на страним тржиштима, као што су: отвореност и ограничења за стране инвестиције, правни систем, транспарентност, решавање спорова, индустријске политике, заштита интелектуалне својине, државна предузећа, корупција, политичко и безбедносно окружење.
Извештаји истичу и напоре земаља, чију инвестициону климу анализирају, на реформи пословног окружења, као и евентуалне препреке америчким инвестицијама, чијим решавањем би се побољшала инвестициона клима односне економије, конкурентност услова пословања, изградња здравог пословног окружења, те стварање већих могућности за америчке инвестиције.
У извештају који се односи на Србију наводи се да је последњих неколико година дошло до побољшања инвестиционе климе у земљи, захваљујући макроекономским реформама Владе Републике Србије, већој финансијској стабилности, побољшаној фискалној дисциплини, те процесу приступања Европској унији, којим се подстичу промене регулаторног оквира за побољшање пословног окружења.
Указује се и на побољшање ранга Србије у последњем извештају Светске банке (енгл. 2020 Doing Business), у којем је она позиционирана на 44. месту у свету по тзв. лакоћи пословања. Посебно су истакнуте значајне законодавне реформе које је Србија спровела у циљу отклањана недостатака система за откривање и спречавање прања новца и финансирање тероризма.
У одељку „Олакшавање пословања” (енгл. Business Facilitation) наводи се да је регистрација привредних субјеката у надлежности Агенције за привредне регистре, чија је интернет страница доступна и на енглеском језику. Посебно је истакнуто да су услови за покретање пословања у Србији једнаки за домаће и стране инвеститоре.
У одељку „Транспарентност регулаторног система” (енгл. Transparency of the Regulatory System), наводи се и да Агенција за привредне регистре води Централну евиденцију стварних власника, као јединствену, јавну, електронску базу података о стварним власницима.
Интегрални текст Извештаја о инвестиционој клими у Србији можете пронаћи на линку:
https://www.state.gov/reports/2020-investment-climate-statements/serbia/.