Домаћа привреда је у 2023. години наставила тенденцију привредног раста, при чему су успешно пословање забележиле и економске целине.

Tоком 2023. године, привреда Републике Србије је очувала стабилност, остваривши пораст профитабилности, и поред нестабилног макроекономског окружења, на шта су значајним делом утицали и позитивни резултати економских целина. Њихови укупни приходи су повећани за 5,1% и износе 5.820.070 милиона динара, док су укупни расходи, уз спорији раст (1,8%), приказани у износу од 5.293.070 милиона динара.

На укупном нивоу посматрано, економске целине су реализовале позитиван нето резултат од 452.640 милиона динара, за 65,6% већи у односу на прошлогодишњи. Са нето добитком је пословало 579 целина, а у њиховом саставу било je 1.889 зависних и придружених правних лица. Што се тиче нето губитка, исти су исказале 104 економске целине, које су обухватале 369 зависних и придружених правних лица.

Економске целине су забележиле раст финансијских капацитета, уз истовремено благо поправљен финансијски положај. Располагале су са пословном имовином у вредности од 7.259.387 милиона динара, за 8,3% већом у односу на претходну годину. Капитал је уз раст од 11,6% исказан у износу од 3.434.454 милиона динара, док су укупне обавезе порасле споријим темпом (6,3%) на 3.933.249 милиона динара.

Како сопствени извори финансирања бележе бржи раст (12,1%) до износа од 3.322.869 милиона динара, рацио сопственог капитала је увећан са 44,2% на 45,8%, док је степен укупне задужености смањен са 1,26 на 1,18.

Кумулиран губитак економских целина је готово остао на прошлогодишњем нивоу од 803.183 милиона динара. Истовремено, губитак изнад висине капитала од 108.315 милиона динара умањен је за 2,3%, те је и стопа изгубљеног капитала економских целина са 21,3% опала на 19,5%.

У 2023. години економске целине учествују са 31,2% у укупним приходима и са 30,3% у укупним расходима привреде, затим са 37,4% у нето добитку и са 9,9% у нето губитку. Поред тога, располажу са скоро трећином пословне имовине и капитала домаће привреде, кумулирају петину укупног губитка привреде и запошљавају четвртину од укупног броја запослених.

Публикација „Годишњи извештај o пoслoвaњу eкoнoмских цeлинa у приврeди у 2023. гoдини” садржи сажету анализу пословања економских целина на укупном нивоу, затим приказ специфичности пословања вoдeћих eкoнoмских цeлинa прeмa oснoвним финaнсиjским пeрфoрмaнсaмa, као и листе са по 20 цeлинa сa нajвeћим пoслoвним прихoдимa, нeтo дoбиткoм, пoслoвнoм имoвинoм, кaпитaлoм, али и сa нajвeћим нeтo губиткoм и укупним губиткoм.

Као најуспешнија у 2023. години издваја се економска целина ЕПС АД БЕОГРАД, која је најпрофитабилнија и бележи највеће пословне приходе, а располагала је и са највреднијим финансијским капацитетима, при чему има кумулиран највећи укупан губитак. Друго и треће место на листи најпрофитабилнијих економских целина заузимају TELEKOM SRBIJA A.D. BEOGRAD и NIS A.D. NOVI SAD, које су и у врху листа целина са највећом пословном имовином и капиталом. Према износу нето добитка, новоконсолидована економска целина INVIGO CAPITAL DOO BEOGRAD заузима четврто место, док је петопласирана група ЈП СРБИЈАГАС НОВИ САД истовремено на четвртом месту према вредности пословне имовине и капитала.

У Годишњем извештају анализиране су финансијске перформансе за 683 економске целине, у оквиру којих су матична привредна друштва имала контролу над 2.258 зависних и придружених правних лица. Број економских целина је повећан за десет, док је број зависних и придружених правних лица увећан за 64 у односу на претходну годину. Поред тога, број запослених у економским целинама порастао је за 5.418, тако да су оне запошљавале укупно 331.551 радника.

Као и протеклих година, група DELTA HOLDING DOO BEOGRAD имала је контролу над највећим бројем правних лица ‒ њих 67, што је за три више у односу на 2022. годину, при чему је 21 пословало са седиштем у иностранству. Према броју повезаних правних лица следи економска целина KOEFIK DOO BEOGRAD са 44 зависна правна лица, односно два мање него претходне године, а 18 их је пословало у иностранству. Такође, групе МPZ-AGRAR DOO NOVI SAD и МPZ AGRAR DVA DOO NOVI SAD бележе велики број зависних правних лица ‒ по 42 са седиштем у Републици Србији, с тим да је у првој број правних лица повећан за осам, док је друга задржала прошлогодишњи обим консолидације. Према значајном обиму консолидације издваја се и економска целина GALENS INVEST DOO NOVI SAD, која са једним зависним правним лицем мање, обухвата њих 26 (пет са седиштем у иностранству), док је MК GROUP BEOGRAD контролисала три зависна правна лица мање, односно укупно 22 зависна правна лица (два у иностранству). 

Aгeнциja зa приврeднe рeгистрe oбjaвилa je публикaциjу „Гoдишњи извeштaj o пoслoвaњу eкoнoмских цeлинa у приврeди у 2023. гoдини” на основу пoдaтака из кoнсoлидoвaних гoдишњих финaнсиjских извeштaja зa 2023. и 2022. гoдину, кoje су мaтичнa приврeднa друштвa дoстaвилa Aгeнциjи у склaду с прописима којима се уређује рачуноводство.

Годишњи извештај о пословању економских целина у привреди у 2023. години објављен је у делу Финансијски извештаји – Публикације / Годишњи извештаји о пословању правних лица, предузетника и економских целина

 

04. децембар 2024. Обавештење за кориснике потписа у клауду Канцеларије за ИТ и еУправу 11. децембар 2024. Састанак АПР-а, Министарства привреде и привредног друштва EXPO 2027 д.о.о.