Najveći broj sektora u 2023. godini je poslovao uz intenzivnije korišćenje finansijskih resursa, s tim da ih je najviše angažovao sektor prerađivačke industrije, koji poseduje više od petine ukupne poslovne imovine privrede i približno isto toliko kapitala. Najizraženiji rast finansijskih kapaciteta zabeležen je u sektoru informisanja i komunikacija, čija je poslovna imovina uvećana za 20,2%, a kapital za 18,2% u odnosu na prethodnu godinu.

Veliki broj sektora je pretežno koristio pozajmlјene izvore finansiranja kao dominantne, ali ima i onih koji su smanjili ukupan dug i preorijentisali se na sopstvene resurse. Najveće učešće u ukupnim obavezama privrede imao je sektor prerađivačke industrije, a na sopstvene izvore više se oslanjao sektor rudarstva, koji je i dalјe u grupi najmanje zaduženih sektora.

Veliki sistemi angažovali su oko polovine finansijskih kapaciteta privrede, a pored toga kod njih je bio skoncentrisan i najveći deo ukupnih obaveza, ali sa druge strane i najviše sopstvenog kapitala. Imajući u vidu da se njihova struktura izvora finansiranja nije promenila, oni su uspeli da zadrže stepen ukupne zaduženosti gotovo na nivou iz prethodne godine, a blage pozitivne pomake postigla su i srednja i mala privredna društva.

Za ostale detalјe pogledajte infografiku, a detalјna makroekonomska analiza „Godišnji izveštaj o poslovanju privrede u 2023. godini“ objavlјena je u odelјku: Registri/ Finansijski izveštaji/ Publikacije.  

26. jul 2024. Rok za dostavljanje dokumentacije uz konsolidovani godišnji finansijski izveštaj ističe 31. jula 2024. godine